Kursy walut w bankach

kursy walutDo niedawna jeszcze mogło się wydawać, że kwestia ta interesuje tylko ludzi ze świata wielkiej finansjery. Dziś kursy walut w bankach interesują mniej lub bardziej zwykłego Kowalskiego, szczególnie jeśli spłaca on swój kredyt hipoteczny w obcej walucie. Kredyt z Frankiem w wyniku zawirowań rynku finansowego niejednemu przysporzył siwych włosów na głowie. Takie zawieruchy lub zwykłe wahania jednak najlepiej spokojnie przeczekać. W perspektywie kilkunastu lub kilkudziesięciu lat sytuacja nieraz obróci się o 180 stopni. Nie opłaca się reagować nerwowo.

Co robić aby zmiana kursów walut nie drenowała naszej kieszeni?

Na samym początku ustalmy proszę co wpływa na wysokość tego kursu w poszczególnych bankach. Takim czynnikiem jest cena walut na rynkach finansowych i tym samym na giełdach międzybankowych gdzie banki między innymi kupują walutę. Na kurs walut w danym banku ma rzecz jasna wpływ również oficjalny kurs NBP. Jednak najważniejszą rolę odgrywa spread.

Co to jest spread?

Spread walutowy to różnica pomiędzy ceną kupna, a ceną sprzedaży danej waluty. Różnice pomiędzy poszczególnymi bankami potrafią być duże od 5 do 9%. Zwyżkujące kursy walut i spready spowodowały również, że o 1/3 wzrosła ilość „złych” kredytów hipotecznych gdzie przynajmniej jedna rata nie została spłacona. Dlatego też spreadom wypowiedziano wojnę i tak powstała Ustawa Antyspreadowa.

Co umożliwia ustawa antyspreadowa?

  • Kupno waluty w innym banku lub kantorze
  • Spłatę raty kredytu w walucie przelewem lub w kasie banku
  • Aneks do umowy kredytowej związany ze zmianą dotychczasowego sposobu spłaty ma być sporządzany bezpłatnie

 Ile można zaoszczędzić?kursy walut w bankach

To zależy od wysokości spreadu w banku gdzie mamy zaciągnięty kredyt. Jednak przeciętna wielkość spreadu w banku dla jednego CHF to 21 gr, w kantorze internetowym jest to z reguły 7 gr, a nawet mniej. Pole do poczynienia oszczędności jest duże.

Kursy walut w bankach zaczęły się źle kojarzyć, ale nie warto ich demonizować. Na różnicach kursowych można też dobrze zarobić. Wie o tym każdy, kto choć trochę interesował się czym jest Forex.

To już jednak temat na kompletnie inny artykuł.