Zakup nieruchomości krok po kroku

zakup nieruhomościKupno mieszkania lub domu to nie taka łatwa sprawa. Wiąże się z tym naprawdę stos formalności, tym bardziej jeśli mieszkanie kupujemy w kredycie – wtedy czeka nas dodatkowo spędzony czas na szukanie i wzięcie kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz dowiedzieć się co należy zrobić krok po korku, żeby w miarę szybko uporać się ze wszystkimi formalnościami to zapraszam do poniższych wskazówek.

Zdolność kredytowa na zakup nieruchomości

Większość osób, która ma zamiar zakupić nieruchomość zaczyna od jej szukania. Niestety często kończy się to rozczarowaniem, kiedy Bank stwierdza że nie udzieli kredytu na tak wysoką kwotę – przyczyną jest brak zdolności kredytowej.

Dlatego warto na samym początku wybrać się do Banku (jakiegokolwiek) lub skorzystać z internetowego kalkulatora zdolności kredytowej i sprawdzić na jaki kredyt nas stać.

Szukanie nieruchomości

Kiedy już wiadomo jakiego kredytu udzieli nam Bank, możemy przejść do szukania oferty nieruchomości, którą chcemy zakupić. Mamy tutaj 2 wyjścia: szukanie przez pośrednika i na własną rękę.

Szukanie nieruchomości na własną rękę wiąże się ze sprawdzeniem jej czy faktycznie posiada wszystkie wymagane dokumenty jak akty notarialne, księgi wieczyste, jest wolna od wad prawnych, itp. Dodatkowo należy sprawdzić, czy dana nieruchomość nie jest zadłużona.

W przypadku skorzystania z biura pośrednictwa nieruchomości wszystkim tym nie musimy się zajmować, jednak zostaniem obciążeni prowizją od sprzedaży, jeśli ta dojdzie do skutku w wysokości do 3% wartości nieruchomości + VAT.

Przedwstępna umowa zakupu nieruchomości

Kiedy jeszcze nie mamy kredytu na sfinansowanie zakupu nieruchomości warto podpisać umowę przedwstępną z właścicielem – dzięki temu będziemy spokojni o to, że w czasie załatwiania formalności kredytu mieszkanie nie zostanie sprzedane nikomu innemu. Umowa przedwstępna powinna być poświadczona taksą lub aktem notarialnym – to dodatkowa gwarancja, że mieszkanie na nas poczeka, w przypadku sprzedaży mieszkania komuś innemu właściciel zapłaci odszkodowanie.

W przypadku podpisywania umowy przedwstępnej należy uiścić zaliczkę lub zadatek na rzecz właściciela – wysokość zaliczki jest kwestią umowną obu stron.

Kredyt w Banku

Ostatnim etapem jest załatwienie formalności związanych z kredytem hipotecznym (oko 1/2 miesięcy) i dopełnienie formalności z zakupem mieszkania. Jak widać cała procedura zakupu mieszkania jest trochę skomplikowana i czasochłonna, dlatego cierpliwość to podstawa. Nie należy się zbytnio spieszyć, ponieważ mogą z tego wyniknąć pomyłki, które mogą znacznie wydłużyć całą procedurę zakupu nieruchomości.